Wczesna historia Malty
Malta była zamieszkiwana już około 5900 roku p.n.e. Pierwszymi osadnikami byli neolityczni rolnicy. Wyspę zasiedliły różne kultury, w tym kultura megalityczna. Pozostawili oni za sobą monumentalne świątynie. Najbardziej znane to Ħaġar Qim, Mnajdra i Tarxien. Malta jest jednym z najmniejszych krajów świata. Jednak jej historia jest bogata i zróżnicowana. Powstały tu jedne z najstarszych wolno stojących budowli na świecie.
Okres fenicki i kartagiński
W VIII wieku p.n.e. Malta została skolonizowana przez Fenicjan. Nazwali ją „Malat”, co oznacza „schronienie” lub „przystań”. Fenicjanie rozpoczęli budowę portów i handlowali z lokalnymi mieszkańcami. Wkrótce potem wyspa przeszła pod panowanie Kartaginy. Kartagińczycy włączyli Maltę do swojego imperium handlowego.
Rzymianie i Bizantyjczycy
W 218 roku p.n.e. Malta stała się częścią imperium rzymskiego. Pod rządami Rzymian wyspa przeżywała rozwój. Wybudowano drogi, akwedukty i miasta. Rabat i Mdina stały się ważnymi ośrodkami życia. Po upadku Rzymu Malta przeszła pod kontrolę Bizancjum.
Inwazja arabów
W 870 roku n.e. Malta została zdobyta przez Arabów. Wprowadzili oni nowe technologie rolnicze i systemy nawadniające. Język maltański ma wiele słów pochodzenia arabskiego. To wpływ tej epoki. Pod panowaniem arabskim kształtował się unikalny charakter wyspy.
Okres średniowieczny
Po Arabach Malta znalazła się pod panowaniem Normanów. Następnie przeszła pod władanie Hohenstaufów i Aragonii. W 1530 roku wyspa została przekazana Zakonowi Maltańskiego. Rycerze prowadzili walki z Osmanami i Ottoman Empire.
Zakon Maltański
Zakon Maltański rządził wyspą do 1798 roku. Wtedy Malta została zdobyta przez Napoleona Bonaparte. Rycerze byli znani z budowy imponujących fortec. Zachowały się do dziś i są popularnymi atrakcjami.
Pod panowaniem brytyjskim
W 1800 roku Malta stała się brytyjskim protektoratem. Rezolucja Maltańska ustaliła, że Malta pozostanie pod władzą brytyjską. W 1964 roku kraj uzyskał niepodległość. Jednak do 1974 roku był to tytuł królestwa Elżbiety II.
Współczesna Malta
Dziś Malta jest republiką i członkiem Unii Europejskiej. To kraj o unikalnym dziedzictwie kulturowym. Turyści mogą odkrywać bogatą historię Malty. Cieszyć się pięknem starożytnych ruin. Malta to także pulsująca nowoczesnością metropolia. Łączy przeszłość z teraźniejszością w sposób wyjątkowy.